تبلیغات
اگه به علم کامپیوتر علاقه داری بیا تو - گوگل سیاسی می‌شود
شنبه 6 خرداد 1385

گوگل سیاسی می‌شود

• نوع مطلب: مطالبه روز ،
• نوشته شده توسط: حسام

سلام دوستان عزیز

با افزایش توجهات و فشارها به شركت «گوگل» این شركت در دور تازه فعالیت خود در پی آن است كه حضوری هم در سیاست داشته باشد!

به گزارش بخش خبر شبكه فن آوری اطلاعات ایران، از بازتاب، از میان میلیاردها مورد جستجوی انجام‌شده توسط مؤسسه «گوگل»، به طور بالقوه، مهم‌ترین و برجسته‌ترین مورد را می‌توان درخواست‌های این مؤسسه برای اثرگذاری در پایتخت؛ یعنی واشنگتن دانست. تسلط و كنترل جستجوهای اینترنتی كمپانی بزرگ «سیكیلون ولی» بر پایه ریاست و حكمفرمایی آن بر الگوریتم‌های ریاضی پیشرفته، استوار است، اما به مانند دیگر غول‌های تكنولوژی رو به گسترش، «گوگل» یافتن راه‌حل محاسبات سیاسی واشنگتن را سخت می‌داند. از زمان بازگشایی دفتر كار «گوگل» در واشنگتن، تلاش‌های «گوگل» برای استقرار یافتن در این منطقه به سمت افزایش سرعت اتصال به «گوگل» پیش رفته و به دنبال آن، ارتباطات نه چندان زیادی نیز با نمایندگانی كه خشم خود را به هر دو دسته جمهوریخواهان و دمكرات‌ها ابراز نموده‌اند، پدید آمده است.

«رابرت اتكینسون»، رئیس بنیاد نوآوری و تكنولوژی اطلاعات، كه یك اتاق فكر مبتنی بر تكنولوژی در واشنگتن است، می‌گوید: من گمان می‌كنم، گروه «گوگل» تا حدودی درباره این‌كه این چه جور بازی می‌تواند باشد، بسیار مظلوم واقع شده‌اند. تلاش‌های «گوگل» برای جلب حمایت از قوانین تضمین‌‌كننده دسترسی آزاد به اینترنت، كه به عنوان «بی‌طرفی شبكه‌ای» مطرح شده از سوی حامیان كلیدی دمكرات، بدون تأثیر خوانده شده و مشاركت‌های سیاسی ناهمگن كارمندان «گوگل» با حزب دمكرات، بیشتر نمایندگان جمهوریخواه را به خشم آورده است.

یك مدیر اجرایی «گوگل» در حضور هیأت فنی كاخ سفید گفته است كه برای برقراری رابطه با اعضای زیر‌كمیته‌ای پیرامون وضعیت بحرانی و حساس شركت، به بحث و مناظره پرداخته است.

این در حالی است كه عوامل لابی قدیمی، آن را یك «اشتباه تاكتیكی» بزرگ نامیده‌اند.
«آلن.بی.دیویدسون»، از انجمن سیاستگذاری شركت در واشنگتن، گفته است: «گوگل»، همیشه «گوگل» خواهد بود و ما در صدد مخفی كردن چیزی نیستیم. به عقیده ما، فعالیت آشكار و مشخص، بهترین رویه است.

«ریك وایت»، رئیس سابق Technet كه یك گروه لابی صنعتی است، می‌گوید: مسائل سیاسی، بیش از آن‌كه یك علم باشد یك هنر است و درك آن، مربوط به طرف راست مغز است و عوامل «گوگل» از آن دسته افرادی هستند كه بنابر قابلیت طرف چپ مغز گرد آمده‌اند؛ بسیاری از این افراد، كه بسیار خوش‌نیت، مؤثر و باهوش هستند، هنوز در فهم این‌كه واشنگتن‌دی‌سی، چگونه كار می‌كند، با سختی‌هایی روبه‌رو هستند.

در اواسط دهه، 1990«وایت»، عضو جمهوریخواه كنگره بود در پی متقاعد كردن مایكروسافت به این امر بود كه به حضور قوی‌تری از این شركت در واشنگتن نیاز است و هم‌‌اكنون غول نرم‌افزاری دنیا و یكی از بزرگ‌ترین و اثرگذارترین عملیات‌ها و اقدامات لابی‌گری واشنگتن با داشتن یك پرسنل نوزده نفری در كاخ سفید و صرف هزینه اضافی 7/8 میلیون دلاری در شركت‌های خارجی از كاخ سفید حضوری برجسته پیدا كرده است.

«گوگل» اعلام كرده كه تصمیم دارد، با افزایش هزینه‌های خود و رساندن آن به یك میلیون دلار در ناحیه واشنگتن، ظاهر شود و در رقابت با مایكروسافت، از طریق شركت‌های كابلی و مخابراتی، خود را با قوانین كلیدی بخش مخابرات تلفنی درگیر كند. در این راستا، «گوگل»، «دیویدسون»؛ یعنی مدیر همكاری مركز دمكراسی و تكنولوژی مستقر در واشنگتن را به خدمت گرفته است.

«اندرو مك لاگین»، عضو شورای ارشد سیاستگذاری «گوگل»، مأموریت شركت در واشنگتن را در سطحی بالاتر و متعالی‌تر عنوان كرده است.

وی گفته كه «گوگل» از اینترنت به عنوان سكوی آزاد تبادل اطلاعات گفت‌وگو و نوآوری دفاع می‌كند.
جمهوریخواهان گفته‌اند: با این‌كه آنان حزب حاكمه هستند، اما بر این باورند كه كارمندان «گوگل»، هماهنگی‌های مبارزه حزبی‌شان را با دمكرات‌ها انجام می‌دهند؛ مشاركت‌هایی كه از سوی شركت‌های پیشرفته تكنولوژیكی، كه اغلب با دمكرات‌ها درآمیخته‌اند و بیشتر كارمندان آن، از نواحی لیبرالی چون silicon Valley و Seattle هستند.

در انتخابات سال 2004، كارمندان «گوگل»، 99 درصد از كمك 679/251 دلاری خود را به دمكرات‌ها دادند. همچنین، مؤسسه «sun Microsystems» با واگذاری كمك 76 درصدی خود به دمكرات‌ها، در مقام دوم قرار داشته و پس از آن، شركت «IBM» با 71 درصد و «یاهو» با 63 درصد، حضور خود را نشان داده‌اند.

بنا بر آمار مركز مسائل سیاسی پاسخگو، نسبت صنعت تكنولوژی دمكرات‌ها نسبت به جمهوریخواهان، 54 به 46 درصد بوده است. در سال 2006، «گوگل» آشكارا، تغییر كرده و دمكرات‌ها 96 درصد از پول مبارزاتی خود را از «گوگل» دریافت كردند. در مقابل، حضور سیاسی كوچك «گوگل»، «مایكروسافت»‌، میزان اعطای كمك خود را نسبت به سال 2004، سیزده برابر افزایش داده است.

«دیویدسون» از این موضوع كه آیا «گوگل» به استقرار یك كمیته عمل سیاسی می‌اندیشد یا خیر، چیزی نگفت و كارمندان را برای انتخاب راه خودشان آزاد دانست. او گفته است: ما حضوری پارتیزانی در واشنگتن نداریم؛ ما یك گروه اجرایی كوشا داریم كه به اهمیت واشنگتن پی برده‌اند و می‌خواهیم، در مورد یك حضور طولانی‌مدت در آن كار كنیم. این شركت در بهار امسال، با به خدمت گرفتن معاون سابق دولت كلینتون، «رابرت.ا.بورستین»، جمهوریخواهان را متعجب ساخت. «گوگل» نیز خبر به خدمت گرفتن معاون بوش، «جمی براون» را برای یك پست ارشد در واشنگتن اعلام كرده است و علاوه بر این، به تلاش بیشتر سیاسی خود از طریق به خدمت گرفتن شركت‌های مشاوره‌ای دیگر همچون «podestamatton»، كه پرسنل آن شامل یك دستیار ارشد كنگره‌ای حزب جمهوریخواه و پسر سخنگوی كاخ سفید، «دنیس هاسترت» است، ادامه داد.

گروه «DCI»، نیز كه ریاستش بر عهده رهبر اكثریت كاخ سفید، «تام دیلی»، است، در این بین به چشم می‌خورد.
و خلاصه آن كه «جرمی برمن»، رئیس سابق مركز دمكراسی و تكنولوژی اظهار داشته است: «گوگل» از قدیم در منحنی یارگیری صنایع پیشرفته در واشنگتن دارای جایگاه بوده و نباید به خاطر به خدمت گرفتن بهترین پرسنل، مورد انتقاد قرار گیرد.

موفق باشید


نظرات()